Dohoda o tranzitu plynu z Ázerbájdžánu není podle slovenské firmy SPP v dohledu

Dohoda o tranzitu zemního plynu z Ázerbájdžánu, který by od ledna putoval přes Ukrajinu a nahradil ruské dodávky, zatím není v dohledu. Podle agentury Reuters to dnes uvedla slovenská státní plynárenská společnost SPP, která tak popřela čtvrteční zprávu agentury Bloomberg. Ta napsala, že slovenské a maďarské firmy jsou blízko podpisu smlouvy o dodávkách 12 až 14 miliard metrů krychlových plynu z Ázerbájdžánu ročně.

Dohoda o tranzitu plynu z Ázerbájdžánu není podle slovenské firmy SPP v dohledu

"O tomto tématu pravidelně diskutujeme s našimi partnery, ale informace o chystaném uzavření smlouvy o dodávkách plynu za účasti SPP nejsou pravdivé," uvedl slovenský podnik. Informacím zdrojů agentury Bloomberg nepřikládají žádnou váhu ani dva zdroje Reuters z ázerbájdžánské energetické společnosti SOCAR.

Aktuální smlouva mezi Moskvou a Kyjevem o vývozu ruského plynu přes Ukrajinu dál do Evropy byla uzavřena na pět let a vyprší na konci letošního roku. Evropská unie hledá alternativní zdroje dodávek, včetně plynu z Ázerbájdžánu, a zároveň chce vést jednání o zachování této trasy.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov neví, jaká bude situace s dodávkami plynu do Evropy v příštím roce. "Jak se budou události dál vyvíjet, jak budou zajištěny dodávky, s ohledem na to, že Ukrajina už oznámila, že odmítá prodloužit smlouvu, to teď nedokážu říct,“ citovala Peskova agentura Reuters. Ruský stát je vlastníkem společnosti Gazprom, která má v Rusku monopol na vývoz plynu potrubím.

SPP je v čele snah o zachování tranzitu navzdory válce, kterou Rusko vede s Ukrajinou. Alternativní trasy jsou nákladnější a komplikovanější. Plyn v Evropě je už teď více než čtyřikrát dražší než plyn na americkém trhu.

Očekává se, že v letošním roce projde přes Ukrajinu celkem 14 miliard metrů krychlových ruského plynu. To je jen zlomek předválečné úrovně. Ukrajina už v roce 2022 znemožnila část tranzitu ruského plynu do EU přes své území.

Průměrné denní dodávky zemního plynu od ruského energetického gigantu Gazprom do Evropy letos v říjnu meziročně vzrostly o 2,5 procenta. Proti září se v podstatě nezměnily, ukazují dnešní výpočty agentury Reuters.

Zatímco do roku 2022 téměř veškerou spotřebu plynu v České republice pokrývaly dodávky suroviny z Ruska, od října 2022 do září 2023 do Česka žádný plyn z Ruska neproudil, uvádí ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Loni v říjnu ale začal plyn opět proudit přes Slovensko. Naprostá většina plynu, konkrétně 92 procent, však loni do Česka přitekla z Německa. Tam proudí hlavně plyn z Norska a také zkapalněný zemní plyn (LNG) z Nizozemska. Zbylých osm procent bylo dovezeno ze Slovenska, kam ale podle mnoha expertů proudí zejména ruský plyn.

Polostátní energetická společnost ČEZ ve čtvrtek uzavřela smlouvu o dávkách plynu s Alžírskem. Smlouva pokrývá roční objem odpovídající spotřebě přibližně 100.000 domácností, což představuje asi dvě procenta roční spotřeby plynu v Česku.

Súvisiace články

Biometan jako záchrana? Studie varuje: V energetickém mixu ho musí být víc

Sdružení Gas Infrastaructure Europe (GIE) zveřejnilo studii, v níž podrobně analyzuje evropskou plynárenskou infrastrukturu. Z ana…

Překvapení. Už i Orbánovo Maďarsko dováží neruský plyn ze západu

Maďarsko se pod vládou premiéra Viktora Orbána prezentuje jako země blízká Rusku. Rosatom bude jižně od Budapešti stavět dva nové…

Zaměstnavatelé a odbory zapojení českých firem do dostavby JE Dukovany

Ve smlouvě s korejskou firmou KHNP o dostavbě jaderné elektrárny Dukovany budou záruky, aby nebylo možné české firmy obcházet. Nen…

Soud v Brně rozhodne o předběžném opatření k žalobě EDF na jaderný tendr v úterý

Krajský soud v Brně v úterý rozhodne o tom, zda vydá předběžné opatření v souvislosti s žalobou francouzské energetické společnost…

Část Evropy požaduje rozbití německého trhu s elektřinou. Může to snížit ceny. Česko by přesto zůstalo nejdražší

Některé evropské státy tlačí na rozdělení Německa. Nikoliv politické na ose Východ- Západ jako v minulosti, ale energetické. V kaž…

Kalendár akcií

NextGen Energetika 2035+

14. 05. 2025 08:00 - 16:00
Hotel Ambassador Zlatá Husa, Praha
Další ročník konference NextGen Energetika 2035+ přináší klíčovou diskuzi o budoucnosti české energetiky v době technologických inovací, rostoucích in...

Moderná energetika v meniacom sa svete

15. 05. 2025 09:00 - 17:00
ViennaHouse hotel Bratislava a online
Cieľom konferencie je zhodnotiť vykonávanie pokrokových spôsobov podnikania v energetike, umožnené legislatívou spoločného trhu EÚ a aplikovanou v Čec...

SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?

21. 05. 2025 - 22. 05. 2025
Hotel Senec****
Pozývame Vás na 15. ročník SAPI Energy Conference, ktorá sa uskutoční 21. a 22. mája v Hoteli Senec****. Čaká Vás dvojdňové medzinárodné podujatie pln...

Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“

29. 05. 2025 09:00 - 17:00
Parlament ČR, Praha
Business Forum Energy na téma: „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“ je businessová akce organizovaná Italsko-českou obchod...

ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.

89587
Počet publikovaných noviniek
2092
Počet publikovaných akcií
1183
Počet publikovaných článkov
ENERGY-HUB využívá spravodajstvo ČTK, ktorého obsah je chránený autorským zákonom.
Prepis, šírenie alebo ďalšie sprístupňovanie akéhokoľvek obsahu alebo jeho časti verejnosti je bez predchádzajúceho súhlasu výslovne zakázané.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika