Spalovna odpadu v Příbrami má zahájit zkušební provoz ve druhém čtvrtletí 2027
Plánovaná spalovna komunálního odpadu v Příbrami, kterou chce vybudovat městská teplárna Energo Příbram, by měla zahájit zkušební provoz ve druhém čtvrtletí 2027. Zařízení má mít roční kapacitu 30.000 tun, projekt nyní úřadníci posuzují z hlediska vlivu na životní prostředí (EIA), řekl dnes novinářům místostarosta Vladimír Karpíšek (za ANO).

Vybudování spalovny, které má kapacitou vystačit pro město a okolní obce, vyjde podle dřívějších informací na stovky milionů až miliardu korun. "Máme informace od investora, že na tom aktivně pracují a že tam nejsou žádné zásadní problémy," uvedl Karpíšek. Příbramská teplárna není nijak majetkově propojena s městem. Energo Příbram patří do skupiny Natland, která se soustředí především na nemovitosti, finance a moderní technologie.
V sousední Lhotě u Příbrami se lidé k záměru budou vyslovovat v referendu, které je vypsáno na 18. ledna. Budou odpovídat na otázku, zda souhlasí s tím, aby zastupitelstvo obce Lhota u Příbramě podniklo kroky k zamezení výstavby spalovny. Starostka Eva Drmlová (nez.) připustila, že pokud bude projekt z hlediska EIA v pořádku, obec nemá páky na to, jak mu zabránit. "Pokud budou mít doložené studie, že je všechno ohledně životního prostředí v pořádku, tak není důvod, aby jim to krajský úřad zamítl," řekla Drlová ČTK.
Radnice v Příbrami podle starosty Jana Konvalinky (za ANO) zatím výrazný odpor proti spalovně nezaznamenala. "Samozřejmě jsou i názory, zejména na sociálních sítích, které jdou proti záměru spalovny," dodal.
Projekt je podle Konvalinky pro Příbram zajímavý kvůli tomu, že se blíží konec skládkování a město bude muset tento problém řešit. Dobrovolný svazek obcí, jehož členem je i Příbram, schválil v minulosti uzavření memoranda se společností ČEZ, které se týká možného odvážení odpadu do spalovny u Mělníka. "V případě, že bychom neuspěli s naším lokálním záměrem, tak je tady ještě taková alternativa," řekl už dříve starosta. Poukázal na to, že pokud by se odpad likvidoval v Příbrami, byla by cena za svoz odpadu nižší a zároveň by nestoupala cena tepla.
Súvisiace články
Svět zažil druhý nejteplejší duben. ‚Teploty v Evropě byly převážně nadprůměrné,‘ uvádí Copernicus
Svět má za sebou druhý nejteplejší duben v historii měření. Oznámila to ve čtvrtek ve své pravidelné měsíční zprávě unijní meteoro…
Zdravotní stav lesů se v posledních pěti letech zlepšuje. Jaký můžeme očekávat další vývoj?
Extrémně teplé a suché roky 2015 a 2018 vedly ke zhoršení zdravotního stavu lesů a rozvoji extrémní kůrovcové kalamity v České rep…
Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastň…
Celosvětová mapa odhaluje skrytá ohniska kontaminace nebezpečnými chemickými látkami. Česká republika není výjimkou
Nově zveřejněná globální mapa organizací Arnika a IPEN naléhavě upozorňuje na rozsah celosvětového znečištění perzistentními organ…
Bulharsko a Řecko se dohodly na regulaci závlahy na řece Arda
Bulharsko a Řecko se dohodly na regulaci závlahy na řece Arda. Učinily tak v kontextu obav o dostatek vody, které vyjadřovali země…
Kalendár akcií
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.