ČEPS: Česko žádné mimořádnosti v síti dnes nezaznamenalo, funguje standardně
Česká republika žádnou mimořádnou situaci v energetické síti dnes nezaznamenala, tuzemská přenosová soustava funguje ve standardním režimu. Případné riziko masivního výpadku proudu, jaký dnes postihl Pyrenejský poloostrov, není pro ČR vzhledem k nevyjasněným příčinám zatím jasné. Provozovatel soustavy ČEPS má pro takové situace soubor technických a organizačních opatření. Na dotaz ČTK to uvedl Lukáš Hrabal z ČEPS.

Celé pevninské Španělsko i Portugalsko dnes postihl výpadek proudu. který způsobil problémy zejména v dopravě. Podle portugalské společnosti REN, která spravuje portugalskou distribuční síť, jej zavinil vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí.
"Vzhledem k tomu, že neznáme příčinu, nemůžeme v tuto chvíli odpovědět na dotaz, zda něco podobného hrozí i v Česku. Obecně se ale dá říci, že k obřímu výpadku elektřiny může dojít v situaci, kdy je soustava provozována na hranici svých možností. Rizikovým faktorem mohou být také extrémy počasí a jejich vliv na bezpečnost provozu, konkrétně například povodně či extrémní povětrnostní podmínky," uvedl Hrabal.
Zdůraznil, že ČEPS podobným situacím předchází souborem rozsáhlých technických a organizačních opatření a striktním dodržováním kritéria N-1, tedy hlavního kritéria spolehlivosti provozu. "To stanoví, že i po výpadku libovolného prvku, jako je například vedení, transformátor nebo elektrárenský blok, si musí soustava udržet normální parametry chodu," vysvětlil Hrabal.
ČEPS kromě toho podle Hrabala dále průběžně kontroluje dodržování limitů provozní bezpečnosti. Společnost má také připraven plán obnovy, který obsahuje postup pro dispečery v případě poruchy typu blackoutu. "To znamená postupné kroky obnovy napájení," řekl Hrabal. Upozornil, že plánu obnovy předchází ještě plán obrany, který se snaží zabránit blackoutu a nebo minimalizovat důsledky. "Obsahuje například povinnost elektráren zůstat po omezenou dobu v režimu vlastní spotřeby, kdy elektrárna zůstane v provozu, vyrábí jenom elektřinu pro vlastní spotřebu, ale je okamžitě schopna zvýšit výkon a začít dodávat elektřinu pro další spotřebitele. Tím se proces obnovy napětí může výrazně urychlit," popsal Hrabal.
Připomněl, že ČEPS své kroky koordinuje s ostatními provozovateli přenosových soustav.
Súvisiace články
Španělský soud začal vyšetřovat, zda blackout nebyl způsoben kyberútokem
Soud v Madridu zahájil vyšetřování pondělního výpadku elektřiny, který postihl celé Španělsko. Chce zjistit, zda nemohlo jít o úto…
Dodávky energie ve Španělsku jsou téměř obnoveny, problémy trvají na železnici
Dodávky elektrické energie ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl celostátní výpadek proudu, jsou téměř zcela obnoveny…
ERÚ už letos rozdal dodavatelům pokuty za 9,1 milionu Kč, většinu dvěma firmám
Energetický regulační úřad (ERÚ) letos rozdal dodavatelům energií pokuty za protispotřebitelské praktiky za celkem 9,1 milionu kor…
Zájem o sdílení elektřiny v ČR s jarem stoupá, přihlášeno je 20.000 účastníků
Zájem o sdílení elektřiny v Česku s příchodem jara postupně stoupá. Počet registrovaných účastníků přesáhl 20.000, kteří od loňské…
Firmy C-energy a Jipocar Power mohou založit společný podnik, uvedl ÚOHS
Energetické společnosti C-energy z Plané nad Lužnicí a Jipocar Power z Jihlavy mohou založit společný podnik na provoz bateriového…
Kalendár akcií
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.