Do rozvoden a sítí bude ČEPS v nejbližších deseti letech investovat 84 mld. Kč
Do rozvoje přenosové soustavy bude státní ČEPS v nejbližších deseti letech investovat zhruba 84 miliard korun. Peníze půjdou do rozvoden i sítí, řekl dnes v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi předseda představenstva ČEPS Martin Durčák. V následujících letech bude ČEPS podle Durčáka investovat až trojnásobek částky, kterou průměrně investoval v minulosti.

"Co se týká ČEPSky, tak první roky budeme investovat někde kolem 16 miliard, to znamená letos deset, příští rok 16, další rok pravděpodobně taky, pak by mělo dojít k určitému poklesu," řekl Durčák. Českou přenosovou soustavu Durčák označil za robustní. "V nejbližších letech to, co budeme dělat, budou hlavně investice do rozvoden. To budou i investice ve spojitosti s Dukovany," uvedl Durčák.
Durčák neuvedl, jestli se zvýšené náklady promítnou do cen elektřiny v Česku. "To záleží. Pokud by nedošlo k žádným dotačním titulům a neměli jsme investice kryté dotacemi, tak by se to pravděpodobně propisovalo. Pokud by část nebyla krytá rozpočtem nebo jinými zdroji mimo účtenky zákazníků a pokud by to všechno mělo jít pouze na zákazníky, tak by samozřejmě k tomu nárůstu docházelo," řekl. "Ale proti tomu jdou také určité příjmy, které generuje třeba ČEPS, to jsou výnosy z přetížení," dodal. Výnosy z přetížení podle něj představují rozdíl cen mezi exportem a importem elektřiny, ročně tvoří tři až čtyři miliardy korun, uvedl.
Na vyšetřování masivního výpadku proudu ve Španělsku se podílí i odborníci z Česka. Výsledky by měly být do několika měsíců, řekl dnes v OVM Durčák. Expertní komise se podle něj bude zabývat příčinami výpadku i následnou reakcí, výsledná zpráva bude komplexní.
Státní energetická skupina ČEPS, do níž vedle mateřské společnosti patří například také plynárenské firmy Net4Gas a Gas Storage, zaznamenala v roce 2023 čistý zisk 19,6 miliardy korun. Vysoký zisk vychází zejména z ohodnocení akvizic plynárenských firem. V roce 2022 byla skupina ve ztrátě přes 3,2 miliardy Kč, tehdy však ještě nezahrnovala některé firmy.
Súvisiace články
Svaz moderní energetiky: Rychlejší rozvoj větrných a solárních elektráren v ČR zlevní elektřinu a podpoří energetickou bezpečnost
Urychlení výstavby větrných a solárních elektráren oproti schváleným vládním plánům by posílilo energetickou bezpečnost České repu…
Střední Čechy získaly více než 20 miliard dotací na nízkoemisní energetiku
Středočeský kraj čerpá na nízkoemisní energetiku nebo šetrnější hospodaření s vodou více než 20 miliard korun z evropských dotací.…
Madrid vyloučil kyberútok jako příčinu výpadku elektřiny, ten začal na jihu země
Španělská vláda dnes definitivně vyloučila kybernetický útok jako možnou příčinu masivního výpadku elektřiny, který na konci dubna…
Australia: Genex Power reconfigures Queensland wind project to include 600MWh BESS
Genex Power has changed plans for its Kidston Hybrid Project in Queensland, Australia, dropping the wind generation capacity to 12…
ÚOHS: Německá firma Messer kupuje od Liberty Ostrava podíl v MG Odra Gas
Německá společnost Messer kupuje třicetiprocentní podíl ve výrobci technických, medicinálních a potravinářských plynů MG Odra Gas,…
Kalendár akcií
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.