U Chomutova vznikl dispečink pro ovládání výroben obnovitelných zdrojů energie
V Málkově u Chomutova vybudoval ČEZ dispečink obnovitelných zdrojů energie. Z jednoho místa řídí odborníci fotovoltaické a větrné elektrárny na různých lokalitách. Do budoucna budou odtud ovládat také bateriová úložiště nebo výrobu zeleného vodíku, sdělila dnes novinářům mluvčí ČEZ Barbora Peterová. V Málkově byl původně energetický dispečink a rozvodna Severočeských dolů.

"Jsem rád, že využíváme existující místo s návaznou infrastrukturou. Právě v Ústeckém kraji je jeden z největších potenciálů pro výstavbu zejména fotovoltaik, proto bude tento objekt sloužit i jako zázemí pro pracovníky, kteří zajišťují údržbu a provoz našich zařízení," uvedl Jan Kalina, člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika.
Lidé v technickém dispečinku budou řídit a sledovat veškeré pozemní instalace obnovitelných zdrojů energie Skupiny ČEZ, mimo jiné i rozvodny, které slouží pro vyvedení výkonu z největších solárních parků. V areálu vznikne zkušební fotovoltaický park podobný tomu, jaký čtvrtým rokem funguje v hnědouhelné elektrárně Ledvice na Teplicku. Testovat v Málkově budou odborníci vlastnosti různých typů panelů a konstrukcí. "Osvědčilo se nám nové typy panelů, které na trh přicházejí, nejprve zkušebně otestovat tak, aby jejich následné využití v reálném provozu bylo co nejefektivnější. Umístit sem plánujeme třeba i tzv. trackery, tedy konstrukce, které se společně s panely automaticky natáčejí za sluncem," uvedl Kalina.
Skupina ČEZ zprovoznila v posledních letech devět fotovoltaických elektráren a rozestavěno či těsně před dokončením je jich dalších deset. Nejvíc slunečních elektráren v Ústeckém kraji vznikne v následujících letech v okolí elektráren Tušimice, Prunéřov a Ledvice. "Využíváme pozemky po bývalé těžbě. Díky historickému umístění výrobních zdrojů disponuje tento kraj unikátní architekturu přenosové a distribuční soustavy," uvedl Kalina. Obnovitelné zdroje energie tak tady může investor stavět bez nutnosti výrazněji investovat do sítě.
Súvisiace články
Dotace na fotovoltaiky klesly, ale ceny materiálu také. Lidé zaplatí spíš méně než dřív
Stát loni dvakrát snížil dotace na fotovoltaické elektrárny. I přesto domácnosti dají za vlastní zdroj energie stejně a často i mé…
OKD prodalo Asentalu stavby a stroje v golfovém areálu v Lipinách v Karviné
Těžební společnost OKD prodala za 11,4 milionu korun společnosti Asental Land stavby a stroje v golfovém areálu v Lipinách v Karvi…
Komentář: Hrozba blackoutu změní evropské sítě, tak na tom pojďme vydělat
Španělský blackout ukázal problémy elektrické sítě pod náporem „zelené“ elektřiny. Evropa bude muset do soustavy investovat a zde…
Európska únia zvažuje sprísnenie protiruských sankcií Čítajte viac: https://www.sme.sk/minuta/23490291/europska-unia-zvazuje-sprisnenie-protiruskych-sankcii?ref=mnt
Európska únia sprísni protiruské sankcie, ak do konca týždňa nepokročia rokovania o mieri v Ukrajine. Na tlačovej konferencii po r…
Na kontrakt s KHNP se podle MPO nevztahuje nařízení o zahraničních subvencích
Na kontrakt se společností KHNP na výstavbu Dukovan (tzv. EPC kontrakt) se podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) nevztahuje…
Kalendár akcií
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.