Počasí v 1. čtvrtletí přálo vodním, slunečním i větrným elektrárnám ČEZ v Česku. Zvýšily výrobu o 29 procent
*Zelené elektrárny ČEZ vyrobily přes 860 tisíc MWh bezemisní energie *Stejné množství elektřiny by pokrylo spotřebu 245 tisíc domácností *Růst táhly účinnější modernizované vodní zdroje, dařilo se i ostatním typům zdrojů *Jednotlivé druhy elektráren potvrdily, že se jejich výroba navzájem dobře doplňuje Probíhající modernizace vodních elektráren, vyšší průtoky v českých řekách a více slunečných i větrných dnů v 1. čtvrtletí letošního roku. To jsou hlavní důvody téměř třetinového meziročního růstu výroby zelených elektráren ČEZ v České republice. Od ledna do března dodaly turbíny vodních a větrných elektráren společně s fotovoltaickými panely do sítě více než třetinu toho, co za celý loňský rok. Vyprodukovaná ekologická energie by plně pokryla celoroční spotřebu čtyř 100tisícových krajských měst ČR. Do budoucna ČEZ plánuje zvýšit výrobu hlavně ve fotovoltaických a větrných elektrárnách. V rámci plnění vize Čistá energie zítřka postaví nové obnovitelné elektrárny o výkonu tisíců MW.
Mezi velkými vodními elektrárnami hrály prim elektrárny Vltavské kaskády Orlík, Slapy a Lipno, malým vodním elektrárnám vévodily šumavská Vydra a Práčov na Chrudimce a v pořadí slunečních parků byly na špici Ralsko a jihočeský Ševětín. O proměnlivém charakteru výroby a dobré schopnosti vzájemného doplňování jednotlivých typů obnovitelných zdrojů svědčí to, že ve srovnání produkce podle jednotlivých měsíců měly vodní a větrné elektrárny nejsilnější leden, zatímco slunečním zdrojům přál nejvíce osvitově nejsilnější březen.
„Příznivé loňské přírodní podmínky pro výrobu v bezemisních obnovitelných zdrojích se přenesly i do prvního letošního čtvrtletí. Dobře udržované i průběžně modernizované elektrárny vyrobily z vody, slunce a větru více než třetinu toho, co za celý rok 2023. V éře proměnlivého počasí se také jako důležitá podmínka pro stabilní výrobu znovu ukázala nutnost pestrého a celorepublikově rozloženého portfolia obnovitelných zdrojů. Výpadky jednoho typu zdrojů tak můžou nahradit elektrárny využívající jiného přírodního živlu nebo ty, které provozujeme v dalších částech země. Pokud zrovna nesvítí slunce, obvykle fouká nebo prší,“ říká člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika Jan Kalina.
Viacej informacií tu.
Súvisiace články
Bitcoin opäť láme rekordy, prvýkrát prekonal hranicu 80-tisíc dolárov
Spoločnosti a manažéri v oblasti digitálnych aktív vynaložili počas predvolebnej kampane v USA značné prostriedky na podporu kandi…
Anketu Elektromobil roku 2024 ovládl Volkswagen ID.7
Ze společného hlasování fleetových manažerů v anketě Flotila roku a volby široké veřejnosti magazínu fDrive vyšel vítězně Volkswag…
Ceny ropy v piatok klesli o viac ako dve percentá
Deflačné tlaky na čínsku ekonomiku boli tento rok veľkou brzdou cien ropy. Podľa colných údajov dovoz ropy do Číny aj v októbri me…
Analytik: Evropské automobilky nedokážou držet krok s Asií
Chystané propouštění a zavírání továren koncernu Volkswagen v Německu není nic překvapivého. Firma má totiž drahou výrobu a její a…
Pro výstavbu větrných elektráren by měly vzniknout speciální zóny
Ministerstva průmyslu a životního prostředí chtějí otevřít cestu větrným elektrárnám, a to skrze novelu energetického zákona. Pro…
Kalendár akcií
Konference Biomasa, Bioplyn a Energetika 2024
Europe Nuclear Energy & SMR Conference (ENES 2024)
Odpadové hospodářství měst a obcí v praxi
Slovenská a česká energetika: jeden cieľ, rozdielne cesty
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.